برده داری نوین آمریکا
بردگان نوین آمریکا
زایمان پس ازپیوندرحم
حاملگی پس ازپیوندرحم
داستان سه نسل
داستان سه نسل
پیوندسر
اولین اقدام برای پیوندسر

پرستارمهربان

قهرمان ملی آلمان یک قاتل است.

نشانه های سرطان
باعلامت های سرطان آشناشویم
پیوندپوست
تغییرچهره واقعی
درمان گیاهی درد
درمان دردمفاصل باطب گیاهی
خلیج همیشه فارس
سخنگوی ملت درمیان اعراب
Arrow
Arrow
Slider

افزایش تعداد پزشکان تا ۴ سال آینده

نوشته شده توسط www.tasnimnews.com در . ارسال در خبرهای پزشکی ایران

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: بر اساس اطلاعات کنونی، در ایران به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۷.۱ پزشک داریم و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا سال ۱۴۰۴، این عدد به بالای ۱۸ خواهد رسید.

ابوالفضل باقری فرد در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا درباره کمبود پزشک و پایین بودن میزان دسترسی مردم به خدمات درمانی در کشور، عنوان کرد: پایه و اساس برخی اظهار نظرهای مطرح شده درباره کمبود پزشک، صحیح نیست و اینکه گفته می‌شود اکنون در ایران به ازای هر 10 هزار نفر 11.1 پزشک وجود دارد، اشتباه است.

وی افزود: گزارشی در سایت رسمی سازمان جهانی بهداشت برای سال 2018 آمده است که در ایران به ازای هر 10 هزار نفر 15.9 پزشک وجود دارد؛ همچنین اعلام شده است که به ازای هر 10 هزار نفر در عراق 7 پزشک، در ترکیه 18 پزشک، در سوریه حدود 12.8 پزشک و در افغانستان 2.8 پزشک وجود دارد.

به ازای هر 10 هزار نفر 17.1 پزشک در ایران داریم

معاون آموزشی وزارت بهداشت اظهار کرد:  براساس اطلاعات کنونی، در ایران به ازای هر 10 هزار نفر 17.1 پزشک داریم و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا سال 1404، این عدد به بالای 18 خواهد رسید که تقریبا نزدیک به مطلوب است.

باقری فرد گفت:  طرح این موضوع که تعداد پزشکان کشورهایی همچون سوریه و عراق از ما بیشتر است، صحیح نیست و کاملا با آمارهای WHO متفاوت است.

وی به چگونگی ارائه آمار تعداد پزشکان از سوی سازمان جهانی بهداشت اشاره و خاطرنشان کرد: آمارها را کشورها به  WHO می‌دهند و آنها بررسی دیگری ندارند؛ برخی از آنها اسامی بهورز و طب سنتی‌های خود را هم که به عنوان مثال در چین پنج سال درس می‌خوانند، به عنوان پزشک معرفی می‌کنند و این در حالی است که ما این کار را نمی‌کنیم و آنهایی پزشک قلمداد می‌شوند که همه دروس ارائه شده را گذرانده و هفت سال را طی کرده باشند.

وی افزود: این موضوع هم عاملی شده که آمار برخی کشورها زیاد ثبت شده است اما در واقع آماردهی آنها صحیح نبوده و افراد با تحصیلات کم را هم که در امور پزشکی فعالیت دارند به عنوان پزشک معرفی می‌کنند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت در ادامه با بیان اینکه هم‌اکنون آمار، نشان‌دهنده افزایش تعداد پزشکان در کشور است، اظهار کرد: در سال جاری، 4 هزار فارغ‌التحصیل گروه‌های پزشکی داشتیم درحالی که امسال سنجش، 8 هزار نفر را به ما معرفی کرده است، یعنی هفت سال پیش 4 هزار دانشجو گرفتیم و امسال این تعداد به 8 هزار  رسیده که نشان‌دهنده رشد است.

باقری فرد در پایان با اشاره به اینکه براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت در کشورهایی که به ازای هر 10 هزار نفر 10 پزشک وجود دارد، شرایط خوب است، تصریح کرد: اکنون 45 درصد کشورهای جهان به ازای هر 10 هزار نفر کمتر از 10 پزشک دارند.

به گزارش تسنیم، پیش از این علی خضریان، سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با اشاره به معضل کمبود پزشک در ایران و درخواست از وزیر بهداشت برای افزایش تعداد دانشجویان تعهدی گفته بود: "در حالی که مردم بسیاری از مناطق کشور به‌ویژه مناطق محروم از کمبود پزشک به‌ویژه پزشک متخصص رنج می‌برند، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی سال‌های گذشته در اقدامی برخلاف قانون، سهمیه قانونی این مناطق را در پذیرش دانشجوی پزشکی و دندانپزشکی به صورت تعهدی نادیده گرفته است. سرانه پزشک در کشور هم‌اکنون 11.7 به ازای 10 هزار نفر، معادل یک‌چهارم سرانه پزشک کشورهای اروپایی است. از همین تعداد کم نیز تعداد زیادی در تهران و مراکز استان‌ها مستقر هستند به‌گونه‌ای که سرانه پزشک در تهران با 11 درصد جمعیت حدود 10 برابر سرانه پزشک نیمی از جمعیت کشور است."

درباره ی ایران مدلاین

IranMedline

باسلام مدیریت سایت ایران مدلاین با هدف دستیابی آسانتراطلاعات طبی/بهداشتی برای همگان ، بویژه پزشکان و پیراپزشکان ، اقدام به انتشاراین سایت نمود. سایت کنونی که بدنبال تغییرات کلی واساسی برمبنای توصیه ها و پیشنهادات شما عزیزان دستخوش دگرگونی وسیعی شد، حاصل ساعتها تلاش گروه طراحی ، نویسندگان، هنرمندان وپزشکان همکارسایت رابه شما جویندگان علم ودانش ارائه می دهد. معهذا بازهم درانتظار نظرات همه شما هستیم.هدف اصلی سایت، ارائه اطلاعا ت جامع علوم پزشکی و بهداشت و تمام شاخه های وابسته به آن می باشد.لذا استدعا داریم هرگونه کمبودی دراین زمینه رابه ما یادآوری نمائید.

متاسفانه سایت کاملی که تمامی اطلاعات موردنیازشما رادرزمینه علوم پزشکی و حرف وابسته فراهم نماید به زبان فارسی موجودیت نیافته بود، وجهت دستیابی به موضوعات مورد نظرلازم بود تمامی سایتهای فارسی /غیرفارسی راجستجو کنید تا شاید برحسب تصادف به اطلاعات موردنظرتان دسترسی بیابید.