برده داری نوین آمریکا
بردگان نوین آمریکا
زایمان پس ازپیوندرحم
حاملگی پس ازپیوندرحم
داستان سه نسل
داستان سه نسل
پیوندسر
اولین اقدام برای پیوندسر

پرستارمهربان

قهرمان ملی آلمان یک قاتل است.

نشانه های سرطان
باعلامت های سرطان آشناشویم
پیوندپوست
تغییرچهره واقعی
درمان گیاهی درد
درمان دردمفاصل باطب گیاهی
خلیج همیشه فارس
سخنگوی ملت درمیان اعراب
Arrow
Arrow
Slider

پنجاه سال پس از ثبت تصویر «دختر ناپالم» در ویتنام؛ عکاس و دختر قربانی از آن روز می‌گویند

نوشته شده توسط واحدخبرایران مدلاین در . ارسال در خبرهای پزشکی بین الملل

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

زمانی که هواپیماهای جنگی طی طرح گسترش دموکراسی آمریکایی  در ژوئن ۱۹۷۲ روستایی در ویتنام را با بمب‌های حاوی «ناپالم» بمباران کردند، عکاسی تصویری را ثبت کرد که به نماد وحشت جنگ تبدیل شد: دختر کوچک ویتنامی برهنه و وحشت‌زده در حال فرار بود. این عکس یکی از چشمگیر‌ترین عکس‌های قرن بیستم توصیف شده است.

این عکس از سوی نیک اوت، عکاسی که عکس‌هایش را در آن زمان برای آسوشیتدپرس می‌فرستاد گرفته شده و سوژه این عکس «کیم فو» است که بعدها به کانادا مهاجرت کرد و اکنون در آن کشور با همسرش زندگی می‌کند. او اکنون یک مادربزرگ است.

نیک اوت زمانی که این عکس را ثبت کرد ۲۱ ساله بود و پس از مرگ برادرش که در آسوشیتدپرس عکاسی می‌کرد جای او را گرفت و در این خبرگزاری استخدام شد.

او هزاران تصویر از جنگ ویتنام را ثبت کرده است. نیک اوت در تاریخ هشت ژوئن ۱۹۷۲ در نزدیکی روستای محل زندگی آن دختر بچه بود که به یکباره مورد حمله هواپیماهای ویتنام جنوبی قرار گرفت و بمب‌های ناپالم بر روی سر سربازان و غیرنظامیان آوار شد. او صدای گریه فو را شنید که در حال فرار از روستا بود و سپس این عکس را ثبت کرد.

نیک اوت در ملاقاتی با کیم فو درباره آن روز توضیح می‌دهد: «دوربینم را در دست داشتم و عکس گرفتم. وقتی از پسر عکس گرفتم درست جلوی دوربین من جان باخت. اما چشمم متوجه کیم شد که بدون لباس درحال دویدن بود. دیدم در حال سوختن است. وقتی رد شد به بدنش نگاه می‌کردم و می‌دانستم که ممکن است در همان لحظه بمیرد.»

او توضیح داد که تمام تجهیزات و دوربینش را در بزرگراه گذاشت تا به این دختر کمک کند.

نیک، فو را سوار خودرویش کرد و به بیمارستان برد و به این طریق زندگی این دختر بچه نجات پیدا کرد. ۶۵ درصد بدن فو بر اثر بمباران سوخته بود.

کیم نیز درباره آن روز می‌گوید که اتفاق واقعی در آن روز رخ داد: «من متعجب بودم که چگونه توانستم زنده بمانم.»

وی از نیک اوت تشکر می‌کند: «بسیار شکرگزارم که هنوز زنده‌ام و از او [نیک] بسیار ممنونم که در آن لحظه آنجا بود و کارش را به‌عنوان یک عکاس انجام داد.»

این زن ویتنامی اضافه می‌کند: «اول از همه می‌خواهم باشم، می‌خواهم بگویم از عمو اوت بسیار ممنونم. نه تنها عکس من را در آن لحظه گرفت که لحظه‌ای از تاریخ جنگ ویتنام را ثبت کرد و به مردم نشان داد که جنگ چقدر وحشتناک است و به ویژه برای کودکانی که از جنگ رنج می‌برند.»

وی ۵۰ سال پس از ثبت این تصویر تاکید می‌کند: «من سوژه آن عکس هستم. و برای من شگفت‌انگیز است که چگونه ۵۰ سال بعد از آن عکس به‌عنوان قربانی جنگ بیرون آمدم. آن تاثیر بزرگی در سراسر دنیا داشت. مردم را تحت تاثیر قرار داد اما هم اکنون بعد از ۵۰ سال من دیگر قربانی جنگ نیستم. من یک عکس جدید از زندگی خودم دارم که تصویری از عشق، امید و بخشش است.»

وی تصریح کرد که هم اکنون یک بازمانده‌ای است که برای صلح فریاد می‌زند.

 

درباره ی ایران مدلاین

IranMedline

باسلام مدیریت سایت ایران مدلاین با هدف دستیابی آسانتراطلاعات طبی/بهداشتی برای همگان ، بویژه پزشکان و پیراپزشکان ، اقدام به انتشاراین سایت نمود. سایت کنونی که بدنبال تغییرات کلی واساسی برمبنای توصیه ها و پیشنهادات شما عزیزان دستخوش دگرگونی وسیعی شد، حاصل ساعتها تلاش گروه طراحی ، نویسندگان، هنرمندان وپزشکان همکارسایت رابه شما جویندگان علم ودانش ارائه می دهد. معهذا بازهم درانتظار نظرات همه شما هستیم.هدف اصلی سایت، ارائه اطلاعا ت جامع علوم پزشکی و بهداشت و تمام شاخه های وابسته به آن می باشد.لذا استدعا داریم هرگونه کمبودی دراین زمینه رابه ما یادآوری نمائید.

متاسفانه سایت کاملی که تمامی اطلاعات موردنیازشما رادرزمینه علوم پزشکی و حرف وابسته فراهم نماید به زبان فارسی موجودیت نیافته بود، وجهت دستیابی به موضوعات مورد نظرلازم بود تمامی سایتهای فارسی /غیرفارسی راجستجو کنید تا شاید برحسب تصادف به اطلاعات موردنظرتان دسترسی بیابید.