برده داری نوین آمریکا
بردگان نوین آمریکا
زایمان پس ازپیوندرحم
حاملگی پس ازپیوندرحم
داستان سه نسل
داستان سه نسل
پیوندسر
اولین اقدام برای پیوندسر

پرستارمهربان

قهرمان ملی آلمان یک قاتل است.

نشانه های سرطان
باعلامت های سرطان آشناشویم
پیوندپوست
تغییرچهره واقعی
درمان گیاهی درد
درمان دردمفاصل باطب گیاهی
خلیج همیشه فارس
سخنگوی ملت درمیان اعراب
Arrow
Arrow
Slider

دانشمندان در اروپا توانستند موش‌ها را در برابر بیماری آلزایمر واکسینه کنند

نوشته شده توسط per.euronews.com در . ارسال در خبرهای پزشکی بین الملل

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

محققان اروپایی راهی برای واکسینه کردن موش‌ها در برابر بیماری آلزایمر پیدا کرده‌اند و امیدوارند روزی بتوانند چنین کاری را برای انسان انجام دهند.

در این شیوه واکسیناسیون، پروتئین‌های بتا آمیلوئید که گمان می‌رود نقش اصلی در توسعه بیماری آلزایمر دارند هدف قرار می‌گیرند.

اگرچه گاه نتایج انجام آزمایش روی انسان‌ها با نتایج به دست آمدۀ همان آزمایش روی حیوانات متفاوت است؛ اما دانشمندان همچنان امیدوارند بتوانند آزمایش‌های بالینی این واکسن را آغاز کنند.

تا کنون عمده تلاش‌ها برای معالجه آلزایمر، روی ساخت دارویی متمرکز بود که «بتا آمیلوئید» یا «پلاک‌های آمیلوئید» را در مغز مبتلایان به بیماری آلزایمر هدف می‌گرفت. اما دانشمندان مرکز پزشکی دانشگاه گوتینگن آلمان و دانشگاه لستر بریتانیا سعی کردند در این مطالۀ جدید، روی یک شکل کوتاه و محلول از پروتئین متمرکز شوند که در برخی مایعات بدن یافت می‌شود و تصور می‌شود که این پروتئین نیز با آسیب سلول‌های عصبی مرتبط با بیماری آلزایمر در مغز مرتبط است.

پژوهشگران به این ترتیب توانستند در بدن موش‌ها یک نوع آنتی بادی بیابند که پروتئین «بتا آمیلوئید» کوتاه شده را خنثی می‌کند ولی به اشکال «رشته مانند» نرمال پروتئین یا پلاک‌های بتا آمیلوئید آسیب نمی‌زند.

آنها یک نسخه انسانی از این آنتی بادی را با نام «TAP01_04» توسعه دادند و از آن در ساخت واکسنی استفاده کردند که امید می‌رود بتواند از بدن در برابر این بیماری محافظت کند.

دانشمندان با آزمایش این واکسن روی موش‌ها دریافتند که سیستم ایمنی بدن آنها شروع به ساختن آنتی بادی کرده است.

تزریق نسخه آنتی بادی انسانی و واکسن مهندسی شده «بتا آمیلوئید» به موش‌های مبتلا به آلزایمر نیز نشان داد که این ترکیب، عملکرد سلول‌های عصبی را ترمیم می‌کند، متابولیسم گلوکز را در مغز افزایش می‌دهد، از دست دادن حافظه را بازیابی می‌کند و تشکیل پلاک‌های بتا آمیلوئید را در مغز کاهش می‌دهد.

دکتر پریتی باکرانیا، از اعضای این تیم تحقیق می‌گوید: «آنتی بادی انسانی TAP01_04 و واکسن TAPAS با آنتی بادی‌ها یا واکسن‌های قبلی بیماری آلزایمر که در آزمایش‌های بالینی استفاده شده‌اند بسیار متفاوت هستند، زیرا آنها شکل متفاوتی از پروتئین بتا آمیلوئید را هدف قرار می‌دهند. نتایج تا کنون بسیار هیجان‌انگیز بوده و گواهی بر تخصص علمی تیم است. اگر این رویکرد جدید موفقیت آمیز باشد، می‌تواند زندگی بیماران را متحول کند.»

بیش از ۴۴ میلیون نفر در سراسر جهان به آلزایمر مبتلا هستند و بر اساس گزارش انجمن جهانی آلزایمر انتظار می‌رود این تعداد هر دو دهه دو برابر شود.

درباره ی ایران مدلاین

IranMedline

باسلام مدیریت سایت ایران مدلاین با هدف دستیابی آسانتراطلاعات طبی/بهداشتی برای همگان ، بویژه پزشکان و پیراپزشکان ، اقدام به انتشاراین سایت نمود. سایت کنونی که بدنبال تغییرات کلی واساسی برمبنای توصیه ها و پیشنهادات شما عزیزان دستخوش دگرگونی وسیعی شد، حاصل ساعتها تلاش گروه طراحی ، نویسندگان، هنرمندان وپزشکان همکارسایت رابه شما جویندگان علم ودانش ارائه می دهد. معهذا بازهم درانتظار نظرات همه شما هستیم.هدف اصلی سایت، ارائه اطلاعا ت جامع علوم پزشکی و بهداشت و تمام شاخه های وابسته به آن می باشد.لذا استدعا داریم هرگونه کمبودی دراین زمینه رابه ما یادآوری نمائید.

متاسفانه سایت کاملی که تمامی اطلاعات موردنیازشما رادرزمینه علوم پزشکی و حرف وابسته فراهم نماید به زبان فارسی موجودیت نیافته بود، وجهت دستیابی به موضوعات مورد نظرلازم بود تمامی سایتهای فارسی /غیرفارسی راجستجو کنید تا شاید برحسب تصادف به اطلاعات موردنظرتان دسترسی بیابید.