برده داری نوین آمریکا
بردگان نوین آمریکا
زایمان پس ازپیوندرحم
حاملگی پس ازپیوندرحم
داستان سه نسل
داستان سه نسل
پیوندسر
اولین اقدام برای پیوندسر

پرستارمهربان

قهرمان ملی آلمان یک قاتل است.

نشانه های سرطان
باعلامت های سرطان آشناشویم
پیوندپوست
تغییرچهره واقعی
درمان گیاهی درد
درمان دردمفاصل باطب گیاهی
خلیج همیشه فارس
سخنگوی ملت درمیان اعراب
Arrow
Arrow
Slider

ابداع روش تشخیص نشانه‌های اولیه آلزایمر با دقت ۱۰۰ درصدی در لیتوانی

نوشته شده توسط https://per.euronews.com در . ارسال در خبرهای پزشکی بین الملل

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

محققان لیتوانیایی موفق به طراحی و توسعه یک فن‌آوری جدید شده‌اند که می‌توان با بهره‌ بردن از آن نخستین نشانه‌های بیماری آلزامیر را با دقت بالا تشخیص داد.

 

فن‌آوری یاد‌ شده با استفاده از یک روش علمی مبتنی بر یاد‌گیری عمیق شروع احتمالی بیماری آلزایمر را در افراد با دقت بیش از ۹۹ درصد تشخیق می‌دهد

این روش از هوش مصنوعی و یادگیری عمیق برای تجزیه و تحلیل تصاویر مغزی استفاده می کند؛ روشی بسیار سریع‌تر ودقیق‌تر از تجزیه و تحلیل دستی که علاوه بر این نیاز به دانش و تخصص خاص در خصوص تغییرات مرتبط با آلزایمر دارد.

محققان دانشگاه فناوری کاوناس در لیتوانی این روش را در حین تجزیه و تحلیل تصاویر ام‌ آر آیِ بدست آمده از ۱۳۸ مورد گوناگون توسعه دادند. آنها دریافتند که بهره گیری از هوش مصنوعی و شیوه مبتنی بر یادگیری عمیق از نظر دقت، حساسیت و ویژگی بهتر از روشهای توسعه یافته قبلی عمل می کند.

یافته‌های این تحقیق روز دوشنبه گذشه در نشریه بین المللی دیاگنوستیکس منتشر شده و در اختیار علاقمندان و دیگر محققان قرار گرفت.

این روش می تواند تحولی در نحوه تشخیص آلزایمر و زوال عقل ایجاد کند زیرا به گزارش سازمان جهانی بهداشت، آلزایمر شایع ترین علت زوال عقل است و تا ۷۰ درصد موارد زوال عقل به این بیماری مربوط می‌شود.

به اعتقاد یکی از محققان دانشگاه کاوناس درلیتوانی که در پروژه تشخیص آلزایمر مشارکت داشت، فناوری‌های نوین عموما می توانند علم پزشکی را در دسترس تر و ارزان تر کنند؛ اگرچه بهره‌بردن صرف از فن‌آوری حداقل در آینده‌ای نزدیک جایگزینی مناسب و قابل اطمینان برای متخصصان علم پزشکی و حوزه بهداشت و سلامت نخواهد بود.

دهها میلیون نفر در سراسر جهان به آلزایمر مبتلا هستند و با توجه به روند پیری جمعیت در اغلب نقاط جهان انتظار می رود که این میزان افزایش یابد.

یکی از نخستین نشانه های آلزایمر بروز اختلال جزئی و بسیار خفیفِ شناختی است که مقدمه ای برای از دست رفتن حافظه یا دیگر قوا و ظرفیت‌های مرتبط با شناخت محسوب می‌شود.

چرا تشخیص زودهنگام مهم است؟

متخصصان پزشکی در سراسر جهان تلاش می کنند آگاهی خود را در مورد تشخیص زودهنگام آلزایمر بیش از پیش بالا ببرند.

این تلاش فرصتی را به افراد بیمار و یا در معرض آلزایمر قرار می‌دهد تا بخت بیشتری برای استفاده از درمان‌های موثرتر داشته باشند.

دقت بالای الگوریتم مورد استفاده از روش توسعه یافته توسط محققان لیتوانیایی دستاورد مهمی برای تشخیص زودهنگام و با دقت بسیار بالای آلزایمر به همراه داشته است، هر چند که تلاش‌های زیادی از پیش توسط دیگر محققان در سراسر جهان برای تشخیص زودهنگام آلزایمر در پیش گرفته شده است.

الگوریتمی که در روش ابداعی از سوی محققان لیتوانیایی مورد استفاده قرار گرفته را می توان به صورت نرم افزاری توسعه داد تا داده‌های افرادی را که بیشتر مستعد ابتلا به آلزایمر هستند از جمله افراد بالای ۶۵ سال و یا مبتلا به فشار خون به سرعت و با دقت بالا مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

منبع https://per.euronews.com

درباره ی ایران مدلاین

IranMedline

باسلام مدیریت سایت ایران مدلاین با هدف دستیابی آسانتراطلاعات طبی/بهداشتی برای همگان ، بویژه پزشکان و پیراپزشکان ، اقدام به انتشاراین سایت نمود. سایت کنونی که بدنبال تغییرات کلی واساسی برمبنای توصیه ها و پیشنهادات شما عزیزان دستخوش دگرگونی وسیعی شد، حاصل ساعتها تلاش گروه طراحی ، نویسندگان، هنرمندان وپزشکان همکارسایت رابه شما جویندگان علم ودانش ارائه می دهد. معهذا بازهم درانتظار نظرات همه شما هستیم.هدف اصلی سایت، ارائه اطلاعا ت جامع علوم پزشکی و بهداشت و تمام شاخه های وابسته به آن می باشد.لذا استدعا داریم هرگونه کمبودی دراین زمینه رابه ما یادآوری نمائید.

متاسفانه سایت کاملی که تمامی اطلاعات موردنیازشما رادرزمینه علوم پزشکی و حرف وابسته فراهم نماید به زبان فارسی موجودیت نیافته بود، وجهت دستیابی به موضوعات مورد نظرلازم بود تمامی سایتهای فارسی /غیرفارسی راجستجو کنید تا شاید برحسب تصادف به اطلاعات موردنظرتان دسترسی بیابید.